nauki techniczne oraz w wyborze nauki ścisłe i ochrona środowiska
Rekordy tworzone są na podstawie tekstów publikacji – mogą nie zawierać, np. słów kluczowych, streszczeń czy adresów autora, jeśli takie informacje nie występują w czasopiśmie.
Inicjatywa tworzenia BazTech powstała w 1997 r. wśród bibliotek uczelni o profilu technicznym oraz branżowych ośrodków informacji naukowo-technicznej. Realizację projektu rozpoczęto w 1998 r. w ramach dotacji z Komitetu Badań Naukowych na „rozbudowę i udostępnianie baz danych o charakterze regionalnym lub ogólnokrajowym w sieciach komputerowych”. Bazę udostępniono w internecie w styczniu 1999 r. na serwerze Centrum Informatycznego Uniwersytetu Warszawskiego (CIUW), obecnie ICM UW w ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki. Od 1999 r. projekt był dofinansowywany przez MENiS (działalność wspomagająca badania). W latach 2005-2015 otrzymywano dotacje z MNiSW w ramach SPUB WBN i DS WBN. W latach 2016-2019 tworzenie bazy było dofinansowane ze środków MNiSW przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę (DUN), od roku 2020 projekt jest dofinansowywany ze środków MNiSW w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” :
Lista indeksowanych tytułów powstała na podstawie czasopism prenumerowanych przez biblioteki Konsorcjum BazTech. Każda z instytucji otrzymała odrębny zakres tytułów do indeksowania. Rekordy artykułów opracowywane są w 23 ośrodkach współpracujących (praca zdalna na serwerze ICM UW, przy pomocy oprogramowania Yadda), a rekordy czasopism centralnie przez koordynatora.
W 2002 r. zainicjowano współpracę z wydawcami czasopism indeksowanych w BazTech, początkowo w zakresie przesyłania elektronicznych wersji opisów bibliograficznych, następnie zgody na pobieranie niezbędnych danych z witryn czasopism. Ponadto wydawcy ok. 300 czasopism udzielili licencji na udostępnianie w bazie pełnych tekstów artykułów, wpisując się tym – razem z twórcami BazTech – w ruch otwartego dostępu (open access).
Więcej o powstawaniu i tworzeniu bazy zob. Publikacje o bazie.
Projekt realizują biblioteki 23 instytucji na podstawie umowy Konsorcjum BazTech. Koordynatorem przedsięwzięcia jest obecnie Politechnika Krakowska (w latach 1998-2006 Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy).